Як податківці «кошмарять» найбільшого контейнерного експедитора України

cont-august

Напевно деякі з вас у курсі тих подій, що відбувалися з нашою компанією в серпні 2018 року, а також у цьому році. В інтерв’ю виданню “Порти України” генеральний директор компанії Андрій Дунаєв розповідає про всі подробиці того, що сталося.

Як відомо, останні 5 років компанія «Глобал Оушен Лінк» є найбільшим експедитором контейнерного ринку України. В цьому році ми відсвяткували десятиліття. Тут працює 150 осіб, щорічно ми платимо близько 20 млн грн податків. Втім, в нашій країні, а особливо в Одесі, бути великим і успішним – це гарантія потрапляння в фокус посиленої уваги з боку «силовиків».

Почалося все з серпня 2018 року, коли до нас в головний офіс прийшли з обшуком представники податкової. Причиною обшуку стала кримінальна справа проти одного з наших клієнтів. До слова, компанія з такими обсягами, як у нас, працює з дуже великою кількістю клієнтів. Часом ми отримуємо запити від різних силовиків про надання певної інформації і документів, тому ми готові співпрацювати зі слідчими органами, але виключно в рамках законодавства. В даному випадку, як і в наступних, податківці Одеської області не спромоглися запитати у нас необхідні документи, прийшли з обшуком, вилучили велику кількість документів, які не мають і близького відношення до справи.

– Податкова тоді зуміла довести вашу вину?

– Через тиждень суд не знайшов жодних підстав і зажадав все вилучене повернути назад. У суді не змогли пояснити, як вилучені документи відносяться до справи клієнта, і те, навіщо їх взагалі вилучали. Документи нам потім повернули, і ми продовжили свою роботу. Звичайно, ця справа стала фігурувати в інтернеті, і нам увесь рік довелося виправдовуватися перед клієнтами.

– А на якій підставі проводився той обшук?

– На жаль, підставою для таких справ не є результати податкових перевірок. Підставою був висновок якогось приватного «фахівця» з простроченою ліцензією, видане за запитом ДПС Одеської області. Будь-який грамотний і думаючий бухгалтер-податківець розбив би цей документ у пух і прах. І це «дослідження» лягло в основу кримінальної справи, яка була порушена слідчим Плаксіним. Так, ми стали «ОПГ» без будь-яких доказів і лише на підставі того, що є експедитором. Ось на цьому історія в минулому році закінчилася. Ми неодноразово намагалися дізнатися, чим закінчилася ця кримінальна справа, і, як вона взагалі може існувати. У червні цього року наш адвокат готував запит до суду, і у нас є відповідь, що справа як і раніше «висить», як відкрита. Станом на червень 2019 року досудове розслідування у цій справі не завершилося, і документи по цій справі до суду не потрапили.

– Тим часом податкова прив’язала вас до другої «справи»?

– Так. У серпні вже цього року повторилося все один до одного. Знову ДПС Одеської області звертається до того ж приватного «фахівця», який на декількох аркушах аналізує діяльність великої транспортної компанії за 3 роки, одного з наших підрядників-перевізників, і робить висновок про «злочинне ухилення від сплати податків». А слідчий, не мудруючи лукаво, знову прив’язує «Глобал Оушен Лінк» до несплати податків, і заодно всі інші компанії, які входять в групу компаній ГОЛ.

– По другій «справі» проводилися обшуки?

– 1 серпня 2019 року в нас відбулася грандіозна подія. Обшук проходив по всьому бізнес-центру «Престиж» в Одесі, де у нас офіс. Причому представники ДПС в Одеській області проводили обшуки у всіх компаніях, які знаходяться в бізнес-центрі, без розбору. Біля 70 людей брали участь у цьому заході, оглядалися всі компанії поспіль, все приміщення. Весь день 1 серпня ми не могли працювати. Також був проведений обшук і у мене вдома. Як і в минулому році, – нічого протиправного не знайшли. У нас вилучили близько 20 мішків із різними документами, комп’ютери. Пояснити, як це все може бути пов’язане з діяльністю компанії-підрядника, ніхто не спромігся. Під час обшуку слідчий повідомив, що справу було відкрито 10 січня, що весь цей час телефони співробітників і керівництва компанії перебували на прослуховуванні, що вони півроку нас слухали і фіксували всі розмови. Нібито у них там, за словами слідчого, є багато всього цікавого на нас. І вже з цього моменту в присутності свідків починалися фрази: «Приїжджайте, ми вам все покажемо і розповімо. Приїжджайте, потрібно поговорити ».

– Ви погодилися на запропоновані неформальні комунікації?

– Ні, ми запропонували, щоб вони офіційно оформляли повістку на допит. Я приїду з адвокатом на допит, і він пройде так, як цього вимагає законодавство. Офіційно повістку станом на 23 вересня мені ніхто не вручав. Але при цьому я отримував ще кілька натяків і нагадувань, що треба приїхати і поговорити. Документи і техніку нам до сих пір не повернуто.

– І яка ситуація з цією справою зараз?

– Найдивовижніше, що суд провів близько семи судових засідань по такому простому питанню – чи долучати вилучені документи до справи, або ні. Рішення досі немає (за чинним законодавством на цю процедуру відводиться 72 години). Змінювалися і судді, і слідчі у цій справі… І вже півтора місяці вилучені речі і документи перебувають в якомусь дивному стані, тому що вони і не арештовані, але, тим не менше, під час обшуку їх таки було вилучено, і яка їх подальша доля – мені не відомо.

– Чи несе ваша компанія матеріальні витрати через дії податківців?

– Після обшуку в 2018 році на YouControl з’явилося повідомлення, що ми якимось чином пов’язані з кримінальною справою, і нам весь рік доводилося виправдовуватися перед клієнтами, що ми не злочинці, що справа порушена не проти нас, що ми там проходимо просто як свідки. Презумпція невинності грубо порушена: ні у кого немає доказів, що ти поганий, але тобі постійно доводиться виправдовуватися, що ти не є поганим. Після обшуку 1 серпня цього року там з’явилося ще з десяток документів – постанов судді вже у новій кримінальній справі. Тобто тепер інтенсивність пояснень з клієнтами у нас зросла вже значно. Ми постійно витрачаємо багато часу на те, щоб пояснити всім клієнтам по черзі, що все добре, що у нас немає ніяких проблем, ми платимо податки і так далі.

– Ви намагалися обговорити ситуацію з керівництвом ДПС?

– Після того, як було проведено другий обшук, і коли ми побачили, що використовуються ті ж методи, як і рік тому, що склад учасників не змінювався ніяк, ми зробили спробу зустрітися з керівництвом ДПС Одеської області для того, щоб обговорити з ними ситуацію, що склалася. 8 серпня була зустріч із керівником слідства ДПС Одеської області паном Зеленим Геннадієм Петровичем. На цій зустрічі податківці були дуже здивовані наданою нами інформацією, нашому податковому навантаженню і податковим платежам (дивно що слідчі органи ДПС або не можуть, або не хочуть брати до уваги акти податкових перевірок). Нас запевнили, що до ГОЛа немає ніяких питань.

– Це було оформлено у вигляді документа, меморандуму?

– Це було усне повідомлення. І буквально через чотири дні, слідчий Васюков знов подав до суду. Там було всього близько 30 рішень, із них 8 були присвячені компанії «Глобал Оушен Лінк». І це після завірення його керівництва, що ніяких питань до компанії «Глобал Оушен Лінк» немає. Були відправлені запити до реєстратора про вилучення оригіналів реєстраційних документів компанії в усі банки, в яких ми обслуговуємося, про надання виписок, у митницю. Найдивовижніше, що вони звернулися навіть самі до себе – в Податковій є так званий Відділ аудиту, який проводить податкові перевірки. Найдивовижніший факт, що в квітні цього року ми пройшли комплексну перевірку за 2017-2018 роки. Ми були перевірені тією ж самою ДПС в Одеській області, тільки іншим відділом. І ніяких істотних порушень у цьому акті перевірки немає в принципі.

– Яка ваша стратегія подальшого захисту?

– Крім адвокатської роботи в судових процесах щодо повернення документів та комп’ютерної техніки, ми направили скарги Президенту України, Керівництву ДПС України, Генеральному прокурору, Омбудсмену, Керівництву Європейської бізнес асоціації. Наша позиція – у наявності перевищення службових повноважень із боку держслужбовців і явні ознаки вимагання та спроби втручання в господарську діяльність підприємства. Підкреслю ще раз, ГОЛ готовий до будь-яких перевірок, які проводяться на законних підставах, а не на підставах аналізу якогось економічного «експерта». Ми також готуємо позов до суду про компенсацію втраченого прибутку і, відповідно, податків, які ми не змогли сплатити за день проведення обшуку.

Останні новини

Контейнерні перевезення 2023: Підсумки та перспективи
Контейнерні перевезення 2023: Підсумки та перспективи

Глобальний контейнерний ринок стикається з безліччю труднощів протягом останніх років. На жаль, 2023...

18 Jan 2024
Минулоріч порти Одещини обробили більше 50 млн тонн вантажів
Минулоріч порти Одещини обробили більше 50 млн тонн вантажів

За підсумками 2023 року порти Одеської області перевантажили понад 50 млн тонн вантажів,...

10 Jan 2024
З початку дії Українського морського коридору експорт продукції з портів сягнув 15 млн тонн
З початку дії Українського морського коридору експорт продукції з портів сягнув 15 млн тонн

За підсумками роботи Українського морського коридору, експорт склав майже 15 млн тонн продукції....

8 Jan 2024
Відправити запит








Відправляючи форму Ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності